Bahçe Ürünlerinde Muhafaza ve Pazarlama Sempozyumu

        Agrobest Grup olarak bu yıl yedincisi 4-7 Ekim 2016 tarihlerinde Isparta ‘da düzenlenen, Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi (SDÜ) ve Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün (MAREM) birlikte organize ettiği Bahçe Ürünlerinde Muhafaza ve Pazarlama Sempozyumu 'na  ana sponsorlardan biri olarak dahil olduk.

 

          Bitkisel tarım ürünlerinin ekim/dikiminden, tüketicilerin sofralarına ulaşana kadar yaşadığı tüm sorunlara çözüm üretme misyonu ışığında, sponsor ve katılımcı olarak yer aldığımız sempozyumun ilk gününde “Bahçe bitkilerinde hasat öncesi ve hasat sonrası yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri” başlığındaki panele konuşmacı olarak davet edildik. Konu ile ilgili oalrak özellikle elmada muhafaza ömrünü uzatan Sency Fresh® ve hasat öncesinde güneş yanıklığını engelleyen Verdecante® ile ürün-sorun çözümüne odaklanan diğer ürünlerimiz tüm katılımcılar ile paylaşılmıştır.

 

          Agrobest Grup olarak, ülke tarımı için stratejik öneme sahip bir konuda yaşanan sorunları, çözüm önerilerini ve ilgili paydaşların çalışmalarını yakından takip etme olanağı sağlayan Bahçe Ürünlerinde Muhafaza ve Pazarlama Sempozyumu ‘nun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkürü borç biliriz. Ülke tarımı için önemli bu ve benzeri tüm organizasyonlara elimizden gelen tüm katkılara devam ederek, tecrübelerimizi paylaşacağımızı belirtmek isteriz.

         Tüm sektör paydaşlarına bereketli ve hayırlı işler dileriz.

Çivril Örnek Elma Bahçesi Etkinliği

Agrobest Grup, elmada karaleke, elma iç kurdu, kırmızı örümcek ve güneş yanıklığına karşı Denizli’ nin Çivril ilçesine bağlı Emirhisar mahallesi Köşen mevkiiinde üretici Hüseyin Yegit ‘e ait elma bahçesinde etkin çözümlerini içeren ürünlerinin kullanıldığı bahçe günü düzenledi.


Bölgenin önder üreticilerinden Hüseyin Yegit ‘e ait 15 dönümlük elma bahçesinde düzenlenen etkinlikte entegre mücadelenin etkinliğini ön plana çıkaran Agrobest Grup; üreticilere karaleke, elma iç kurdu, kırmızı örümcek ve güneş yanıklığı problemlerinin etkili ve en ekonomik olarak nasıl çözüldüğünü yerinde göstermek amacı ile bu çalışmayı düzenledi.

Projeyi tanıtan Teknik Danışman Ahmet Özdemir; katılımcılara hastalık emareleri görülmeden mücadeleye başlamayı, zararlılarla erken ve etkili bir ekonomik mücadele için yapılması gerekenleri anlattı. İç kurdu ve kırmızı örümcek mücadelesinde kimyasal ürünlerin yanında Entegre mücadele kapsamında Vita Longa® ürünlerinden Nimbecidine® uygulaması ile zararlıların kontrolünün sağlandığını belirtti. Nimbecidine® ile hem kalıntı hem de direnç yönetimi yapabildiklerini belirten Özdemir,  Nimbecidine® uygulanmamış kontrol bahçesine göre zararlılar ile mücadelede büyük başarı yakaladıklarını ve iç kurdu zararının önüne geçildiğini belirtti. Özdemir, düzenlenen bahçe günü ile çiftçimiz için hem en ekonomik hem de zamanında, yüksek dozlar gerektirmeden doğru uygulamalarla nasıl zararlı ve hastalık mücadelesi yapılabileceğini göstermek amacıyla örnek Uygulama Bahçesini kurduklarını belirtirken, iç kurdunda Surrender 5 SG® ve Nimbecidine®,  karalake hastalığı için Koritus®, Applore 25 EC®, Melintos®, Best Forte®, Hostrakol® ürünlerimiz ile Kırmızı örümcek için Bestugan®, Contier®, Efedor Oil® ürünlerimizle başarıya ulaşıldığını ve gerçekten çok ekonomik ve başarılı bir mücadele olduğunu aktardı.

Özdemir; mücadele sırasında Vita Longa® portföyümüzün yeni ürünü Verde Cante® sayesinde Elma güneş yanıklığına karşı geç uygulamayı yapılmasına rağmen üstün bir başarı yakalandığını, zamanında doğru kullanım ile Elma güneş yanıklığının %95 ‘in üzerinde önüne rahatça geçebileceğini belirtti.

Bölgenin önde gelen Elma üreticileri, bayiler, Çivril İlçe Tarım Müdürlüğü, Tarım Kredi Kooperatifi çalışanları, soğuk hava depocuları ve tarım danışmanlarının yoğun ilgi göstererek katılım gösterdiği etkinlikte, tüm katılımcılarımıza teşekkürü borç biliriz.

2016 yılı elma hasadının tüm üreticilerimize ve sektör paydaşlarına hayırlı olmasını temenni ederiz.

IMI Çeltik Üretiminde Kırmızı Çeltik ve Yabancı Ot Mücadelesi Toplantıları

Agrobest Grup, IMI çeltik üretiminde özellikle "Kızıl Çeltik - Kırmızı Çeltik" mücadelesinde ruhsatlı ilk ve tek ürün olan Baytore 40 SL kullanımı ile ilgili bölge üreticileri ve Ziraat odalarının da katılımı ile başarılı toplantılar düzenledi.Agrobest Grup tarım ilaçları genel müdür yardımcısı Dr. Mehmet Demirci’ nin gerçekleştirdiği sunumlarda, yöre çeltik üreticilerine IMI nitelikli çeltik çeşitlerinde yabancı ot mücadelesiyle ilgili bilgiler sunularak, çeltik üretiminde özellikle kırmızı çeltik mücadelesinde çiftçinin güvenini kazanan IMI çeltikte ilk ve tek ruhsatlı ürün olan BAYTORE 40 SL’ nin kullanımıyla ilgili pratik bilgiler ve önemli hususlar paylaşıldı. Yapılan toplantılarile üreticilerin ilaçlamalardan aldıkları pozitif neticelerin daha da kaliteli sonuçlara ulaşması hedeflendi. Bu konuda geniş bir katılım sağlanarak başarılı bir toplantı düzenlenmiş oldu.

Paşaköy Uygar Restoran da 20.04.16 tarihinde ve Yenikarpuzlu düğün salonunda 21.04.16 tarihinde gerçekleştirilen Baytore 40 SL toplantılarına; İpsala Ziraat Odası, İpsala TKK, Yenikarpuzlu TKK, Küplü TKK, Meriç TKK, Uzunköprü TKK, Akçadam TKK, yöneticileri ile personelleri katılım ve destek sağlarken, çeltik yetiştiren ortakları, üyeleri ve yöre çiftçisi geniş çaplıbir katılım göstererek bilinçli üretime verdikleri değeri göstermiş oldular.

Agrobest Grup ailesi olarak katılım ve destekleriyle yanımızda olan herkese teşekkür ederiz.


Telefon Uygulamalarımız Yayında

Agrobest Grup web portalının yer aldığı IOS ve Android platformlarına yönelik uygulamalarımız yayına girdi. Google Play ve Android Market 'ten akıllı telefonunuza hemen yükleyebilirsiniz.Bitki adı

Hastalık/Yabancı ot/Zararlı adı

Biliyorsanız bilimsel ad


"Copyright © - Tüm Hakları Agrobest Grup'a aittir" / Bilgi Toplumu Hizmetleri