Kayseri Şeker Fabrikası 3. Şeker Pancarı Hasat Festivali

Firmamızın sponsoru olduğu Kayseri Şeker Fabrikası tarafından düzenlenen 3. Şeker Pancarı Hasat Festivali 19-20 Eylül Tarihlerinde Kayseri’nin Bünyan ve Yeşilhisar ilçelerinde düzenlendi.

Festival açılış töreni Kayseri Şeker Fabrikaları Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin AKAY ve yerel yöneticilerin konuşmaları ile başladı. Çiftçiler ve yöre halkının yoğun ilgi gösterdiği festivalde, standlar gezilerek üreticiler ile şeker pancarı tarımı ile ilgili ürünlerin bir araya gelmesi sağlandı. Akşam düzenlenen konser ve etkinlikler ile güzel bir organizasyona ev sahipliği yapıldı.

Katılımımız ve katkılarımızdan dolayı Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin AKAY Bey bizzat teşekkürlerini ilettiği organizasyonda, Firmamız olarak bizde kendisine teşekkürlerimizi iletirken, standımıza yoğun bir ilgi gösteren tüm çiftçilerimize ve ziyaretçilerimize teşekkürlerimizi sunarız.

Sency Fresh® Isparta Lansmanı

Eylül ayı Hasad Dergisinde yer alan Sency Fresh® Isparta lansmanı haberidir.


Hasad Sonrası Depolamada Agrobest Grup Farkı;

Agrobest Grup, doğa dostu ürünleri kapsayan Vita Longa® projesi kapsamında bir ürününü daha ülkemizin değerli üreticilerinin kullanımına sunuyor. Meyve üretiminde hasat sonrasında oluşan kayıplar oldukça büyük önem taşımaktadır. Hasat sonrası depolanan meyve ve sebzelerde depolama süresince oluşan kayıplar %15-40 arasındadır. Pazarlanamayacak duruma gelen bu ürünlerin bir kısmı sanayi ürünü olarak değerlendirilebilmekle birlikte büyük çoğunluğu ekonomiye kazandırılmadan direk çöpe gitmektedir. Bu kayıpların en büyük nedenleri arasında yetersiz bilgi, yanlış depolama teknikleri ve hasat sonrası uygulamaların yetersizliğidir.

Sency Fresh
®, özellikle klimakterik (hasattan sonra da olgunlaşmaya devam eden elma, armut, muz, domates vb.) meyvelerde hasat sonrasında yapılan bir depo uygulamasıdır. Bu uygulama ile depolama ve raf ömrü boyunca ürün kalite kayıpları önlenerek depolanan ürünlerin depolama süresince dalındaki kadar taze ve sağlıklı kalması ile birlikte pazarlama süresi uzatılarak, pazar değerlerinin de korumasını sağlamaktadır.

Agrobest Grup 2012 yılında, bünyesinde bu konuya özel bir departman kurarak çalışmalarına başladı. Hasat Sonrası departmanın oluşturulmasında bu konuda uzun yılardır çalışmalar yapan Refik Büyükgöçmen ve Fatih Yalav görev almıştır. 2013 yılında Eğirdir Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Yalova Araştırma Enstitüsü ve Akdeniz Üniversitesi’nde yapılan bilimsel deneme raporları neticesinde, 2014 Temmuz ayında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, sunulan rapor ve belgeleri uygun bularak Sency Fresh
®’e ruhsat vermiştir.

Agrobest Grup Sency Fresh
® tanıtım ve bilgilendirme toplantılarının ilkini Isparta Barida Otelde yaklaşık 100 kişilik katılım ile gerçekleştirdi. Toplantıya şirketin yönetim kurulu başkanı Sayın Faruk Eroğlu ve Uluslararası Satış Pazarlama Direktörü Hüseyin Günerergin ’in yanısıra Sency Fresh® ürününün İngiltere’deki imalatçısı AGCHEM ACCESS LIMITED firmasından kimyager Mark Johnston da katıldı. Toplantıda konuşma yapan Günerergin, Hasat Sonrası departmanın ekibe katılması ile hasat öncesi ve sonrasında da daha farklı ürünler ile ürün yelpazelerini genişleteceklerini açıkladı. Özellikle hasat sonrası kullanılan Sency Fresh® uygulanmalarında diğer ilaçlardan farklı olarak çok daha fazla bilgiye ve deneyime gereksinim olduğunu vurgulayan Günerergin, bu bilginin ve deneyiminde Agrobest Grup’ta bulunduğunu belirtti.

Bitki adı

Hastalık/Yabancı ot/Zararlı adı

Biliyorsanız bilimsel ad


"Copyright © - Tüm Hakları Agrobest Grup'a aittir"