T.Stanes Yurtdışı Pazarlama Koordinatörü Dr. Spurgeon Cox 'un AgroTime dergisi Mayıs - Haziran sayısı röportajı

Vita Longa projesindeki dünya devi iş ortağımız T.Stanes Yurtdışı Pazarlama Koordinatörü Dr. Spurgeon Cox 'un firmamız ziyareti sırasında, AgroTime dergisi Mayıs-Haziran sayısında çıkan röportajına ulaşabilirsiniz.

Sency Fresh Değerlendirme Toplantısı

Agrobest Grup, 2014 yılında doğa dostu ürünleri kapsayan Vita Longa® projesi kapsamında Sency Fresh® ürününü ülkemizin değerli üreticilerinin kullanımına sundu. Yeni sezon öncesi Soğuk hava depoları sektörünün önde gelen firmaları ve değerli akademisyenlerin de katkıları ile Sency Fresh® değerlendirme toplantısı 12-14 Mayıs tarihleri arasında İzmir Seferihisar’daki Euphoria Resort Otel’de yapıldı.

Toplantıda, Sency Fresh® 'in ruhsatlama aşamasından denemelerde alınan sonuçların içeriğine kadar farklı bilgiler paylaşılırken, 2015 yılında yapılacak teknolojik yatırım ve gelişmelerden bahsedildi. Toplantıda, konuşma yapan Agrobest Grup yönetim kurulu başkanı Faruk Eroğlu "Sektörün ihtiyaçlarını iyi bildiklerini, ve  ürünlerinin kalitesinin tamamen arkasında olduklarını" belirterek tüm katılımcılardan tam güven aldı.

 

Ülkemizde hasat sonrası fizyolojisi konusunda çalışan kıymetli hocalarımızdan Çanakkale Onsekiz Mart Üniveritesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof.Dr. Kenan Kaynaş, ruhsat çalışmaları sonuçları ile birlikte ülkemizdeki depolama ve depoculuk konularında bilgiler vererek olması gereken standart uygulamalara dikkat çekmişlerdir.  Ayrıca başkanlığı Prof. Dr. Rahmi TÜRK tarafından yürütülmekte olan Türkiye'deki depoculuk sektörü ve depocuları bir çatı altında toplamaya çalışan SOMTAD derneğinin faaliyetleri hakkında da dernek başkanı tarafından bilgiler verildi.


Toplantıya iştirak eden tüm akademisyen, bayii ve soğuk hava deposu firmalarına teşekkür ederiz.

Bilinçli ve Çevre Dostu Tarımsal Uygulamaların Ülke Tarımı ve İnsan Sağlığı Açısından Önemi Paneli

T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Bilinçli ve Çevre Dostu Tarımsal Uygulamaların Ülke Tarımı ve İnsan Sağlığı Açısından Önemi Paneli ‘ne Vita Longa® Kapsamında Etkin Mücadele Başlığı Altında Davetliyiz.

Agrobest Grup olarak, bu anlamlı projeye davetlerinden dolayı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonuna teşekkür ederiz.


Uluslararası Satış ve Pazarlama Direktörümüz Hüseyin Günerergin 'in Tarım Türk dergisi Ocak-Şubat sayısı röportajı

Tarım Türk dergisinin Ocak- Şubat sayısında "Uluslararası Satış ve Pazarlama Direktörümüz Hüseyin Günerergin" röportajına yer verilmiştir. Röportaj alt metnine aşağıdan ulaşabilirsiniz. Tüm halkımıza bereketli ve iyi çalışmalar dileriz.


2015 YILI VİTA LONGA ®'NIN YILI OLACAK

Hüseyin Günerergin

Agrobest Grup Uluslararası Satış ve Pazarlama Direktörü

 

Tarım ilaçları sektöründe Türkiye'nin öncü firmalarından biri olan Agrobest Grup, 2014 yılında biyolojik ürünlere yönelik Vita Longa®projesiyle adından söz ettirdi. Agrobest Grup, bu başarılı projesiyle 2015 yılının Ocak ayında Platin Elma Platformundan "Ar-Ge Ödülü" ne layık görüldü. Agrobest Grup Uluslararası Satış ve Pazarlama Direktörü Hüseyin Günerergin, hem tarım sektörü adına hem de Agrobest Grup adına 2014 yılını değerlendirdi.

 

Hüseyin Günerergin, 2014 yılının kendileri için tatminkar bir yıl olduğunu dile getirdi. Günerergin, "2014 yılı bizim için tatminkar bir yıl oldu. Biz hızlı büyüyen bir firmayız. Bu büyümeyi olgunlaştırmak gerekiyordu. Ayaklarımızın daha sağlam yere basması gerekiyordu. Tarım sektöründe, büyüyebilmek çok kolay, fakat büyümeyi koruyabilmek çok zor. Bir anda geriye doğru gidebilirsiniz. İvme çok ters hareket ediyor. O yüzden 2014 yılı, yapmış olduğumuz büyümeyi hazmetme ve olgunlaştırma dönemiydi. Bu amaçla yola çıktık. Ne kadar büyüyebileceğimizi belirledik. En azından döviz kur artışı kadar büyüme bizim için yeterli olur diye düşündük. Eski projeleri geliştirerek devam ettik. Yeni projelerimizin altyapısını daha da güçlendirdik. Böylece hedefimize ulaştık. 2014 yılını yüzde 15 civarı bir büyümeyle kapattık." şeklinde konuştu.

 

"İlaçlarımızın Kalitesi Firmamız Garantisi Altında"

 

Kaliteden ödün vermeyen ve standartları olan bir firma olduklarını söyleyen Günerergin, "Daha önce ürünlerimizin tamamına yakını yurtdışından gelen ürünlerdi. Şu an ürünlerimizin yüzde 99'unu kendimiz üretiyoruz. İlacın içinde ne olduğu bizim garantimiz altında olması gerekiyor. 'Kaliteyi ucuza alın' sloganımızla da bu mesajı vermeye çalıştık. Biz ürünlerimizin kalitesinden eniniz.  Ürünlerimizin kalitesi ve içeriği, Ar-Ge çalışmalarımız ile teminatımız altında. Ürünlerimize yüzde yüz güveniyoruz. Seçimlerimizi ve çalışmalarımızı kalite odaklı sürdürmekteyiz. Karlılığımızın düşmesine karşı kalitemizi sürekli yükseltme kararındayız’’ dedi.

 

Günerergin, 2014 yılında Vita Longa®  Projesi'ne yoğunlaştıklarını belirterek, şöyle devam etti; "Bunun yanında bir de 2014 yılında Vita Longa®  projesiyle de büyümeye ve gelişmeye devam ettik. Bu proje biyolojik ürün portföyü üzerine oluşturulmuş bir proje. Bu projeye yoğunlaştık. Hikâyesini biraz daha genişlettik. Projeyi iki bölüme ayırdık. Safe Protections ve Green Solutions departmanında, niş dediğimiz özel bitki besleme ürünlerini, Türk tarımına kazandırmak için çalışmalarda bulunduk. Bununla ilgili Ar-Ge ekibini destekleyen, pazarlama ekibi kurarak çalışmalarına hız verdik. Bu çalışmalar da ilk meyvesini verdi. Platin Elma Platformundan Ar-Ge Ödülü'nü aldık. Ne mutlu ki, insanlar bu projeyi dikkate almışlar."

 

"Aynı zamanda Vita Longa®  kapsamında hasat sonrası ürünlere yönelik Sency Fresh® isimli ürünümüzü piyasaya sunduk." diyen Günerergin, şöyle devam etti; "Bu sene 'Agrobest Grup kaliteli çözümler sunar' şeklinde sloganımızı daha da iddialaştırdık. Kendimizi bir sonraki jenerasyona hazırlamaya çalışıyoruz. 2015 yılı çok zor geçecek gibi görünüyor. Döviz kuru sürekli dalgalanma halinde ve seçim var. Kontrol edilemeyen rekabetten dolayı sıkıntılar yaşanıyor." Belli başlı kampanyalarla yılı kapatmayı planladıklarını açıklayan Günerergin, yüzde 10 ile yüzde 15 arası büyüme hedeflediklerini dile getirdi. Günerergin,"2015 yılında Vita Longa® projesinin içini daha da doldurarak tanınır hale getirmek istiyoruz. Biz bu ve benzeri projelerin ikinci seviyesi olan olgunluk dönemindeyiz.

 

 2015 zor bir sene olacak, tüm firmaların daha dikkatli olması gerekiyor." şeklinde konuştu.

 

 "Ziraat Mühendisleri Para Yönetimini İyi Bilmeli"

 2014 yılı tarım sektörünü de değerlendiren Günerergin, sektörün ilgililer tarafından çok iyi irdelenmediğini dile getirdi. Günerergin, "Yabancı firmalar Türkiye'ye giriş yapmaya çalışıyor. Fakat ülkemizde biz vadeye dayalı hayali satışlar yapıyoruz. Paranın olmadığı ama para varmış gibi kabul edilen satışlar gerçekleşiyor. Çok ciddi boyutlarda batan komisyoncular ve şirketler var. Sektörün ciddi sıkıntıya düştüğünü görüyoruz." dedi. Günerergin, ziraat mühendislerinin parayı yönetme konusunda bilgi sahibi olmadığını söyleyerek, "Biz ziraat mühendisleri olarak,  parayı nasıl yöneteceğimizi bilmediğimiz ve bununla ilgili eğitimimiz olmadığı için piyasaya zarar vermiş oluyoruz. Paranın ne demek olduğunu bilen, iyi yönetebilen sektör uzmanları olması gerekiyor. Bu konu ciddiye alınmazsa, en ucuzu ben üreteyim, rekabet edeyim mantığıyla hareket edilirse sektör ciddi zarar görmeye devam edecek. Ziraat fakültelerinde bu konu ile ilgili ders konulması gerekiyor. Bu dersler seçmeli ders olabilir." şeklinde konuştu. Çiftçilere, ilaç kullanımı hakkında da öneride bulunan Günerergin, "Üreticiler ilaçları kesinlikle dozunda ve zamanında kullansınlar. Bir ürünü kullanırken, maliyetini hesaplarken sonucunu da göz önüne alsınlar. Doğru seçim yapmadıkları takdirde hem bitkiye hem de maddi durumlarına zarar verirler. Her şişenin sonunda içini suyla doldurup üç kere çalkalayıp bu suyu ilaçlama tankına koymayı kesinlikle ihmal etmesinler. Bu sayede hem ceplerine hem de doğaya katkı sağlamış olacaklardır. En önemlisi aldıkları ilaçların kutularını veya şişelerini tarla etraflarına atmak yerine onları biriktirip toplama noktalarına iletsinler ki çevreye zarar vermesin." şeklinde konuştu.

 

2015 yılı hepimiz için sağlıklı, bereketli, barış dolu bir yıl olsun.

 

Bitki adı

Hastalık/Yabancı ot/Zararlı adı

Biliyorsanız bilimsel ad


"Copyright © - Tüm Hakları Agrobest Grup'a aittir"