3. DOMATEXPO Domates Yetiştiriciliği ve Teknolojileri Fuarı

DOMATEXPO 2014  III. Domates Yetiştiriciliği ve Teknoloji Fuarı "Domates ve Tüketici" teması ile 20-22 Kasım 2014 tarihinde Kumluca - Antalya düzenlenecektir.

Agrobest Grup olarak organizasyonda "Güvenli Tarım" için Vita Longa ürünlerimiz ile yer alacağız. Tüm değerli üretici ve tüketicilerimizi E11-12 standlarımıza ziyarete bekliyoruz.

8. Neobita Konferansı 2014

Kalitenin araştırma ve geliştirme ile olduğuna inanan firmamız bilimsel çalışmalara desteğini sürdürmekte. 46 ülkeden 217 kişinin katılımıyla Antalya’da gerçekleştirilen 8. NEOBIOTA konferansı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ),  Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı, Mustafa Kemal Üniversitesi, Düzce Üniversitesi ve uluslararası kuruluşların ortaklığıyla gerçekleştirildi. Agrobest Grup olarak bu organizasyonun bir parçası ve destekçisi olmaktan büyük onur duymaktayız.


Avrupalı bilim insanlarının oluşturduğu NEOBIOTA; onbeş yıldır istilâcı yabancı türler konusundaki bilim insanlarını uygulayıcıları ve kısmen karar vericileri ile bir araya getiriyor. Konferans iki yılda bir Avrupa’nın farklı şehirlerinde gerçekleşiyor. Toplantıda genel oturumlarda istilâcı yabancı türlerin geliş yolları, çevre, ekonomi ve sosyal hayata etkileri, hayat düzenleri ve genişleme şekilleri ve nasıl mücadele edileceği üzerine 100’den fazla sözlü, bir o kadar da poster bildiri sunuldu.


Konunun tarım ile ilişkisi üzerinde özel bir bölüm yapıldı. ÇOMÜ’nün geçen yıl dördüncüsüne ev sahipliği yaptığı ESENIAS (Doğu ve Güney Avrupa İstilâcı Yabancı Türler Ağı) konusu üzerine ise özel bir oturum düzenlenerek  bölge meseleleri görüşüldü.


Avrupa Birliği’nin istilâcı yabancı türler yasası (regulation) toplantının öne çıkan konuları arasında yer aldı. İstilâcı türlerin zararlarına, yayılmalarının artmasına dikkat çekilen toplantıda, bilinçlendirme ve farkındalık yaratma konularında özel bir oturum gerçekleştirildi. Toplantıda sunulan bildiriler daha önce ESENIAS çalıştayında olduğu gibi bir kitapta toplanarak herkesin faydalanabileceği bir yayın ortaya çıkarıldı. 

 

http://neobiota2014.org/

http://www.comu.edu.tr/duyurular/detay2.php?id=12094

Vita Longa İle Güvenli Gıda

Agrobest Grup olarak Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğünce başlatılan ‘Güvenli Gıda Projesine Vita Longa® kapsamındaki biyolojik ürünler ile katıldık.

Uzun Yaşam anlamına gelen Vita Longa®, doğal ve çevreye dost sağlıklı bitki, güvenilir gıda kelimelerinin bir şemsiye altında toplanıldığı bitki koruma ürünlerine güncel bir yaklaşımdır.

Agrobest Grup olarak Vita Longa® projesinin bize kazandırdığı bakış açısıyla günümüz teknolojisini kullanarak yürütülen AR-GE çalışmalarına bir Türk firması olarak gururla destek vermekteyiz.

‘Güvenli Domates’ uygulama serasında hastalık ve zararlılar ile mücadelede ürünlerimizden BioNematon®, Nimbecidine® ve Ovnier® kullanılmış ve başarıya ulaşılmıştır.  

Bitkinin gelişimini, sağlığını ve kaliteli verim artışını sağlayarak market değeri yüksek ürünlere katma değer hedefleyen Vita Longa® ürünlerine bu projede yer verdiği için Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü yetkililerine Agrobest Grup olarak teşekkür ederiz.

Bu konuda yerel ve ulusal basında yer alan haber ve bilgilere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

 

http://www.byegm.gov.tr/turkce/haber/insan-sagligina-sifir-zararli-domates/70877

http://www.milliyet.com.tr/guvenli-domates-mersin-yerelhaber-453882/

http://arastirma.tarim.gov.tr/alata/Haber/13/Guvenli-Gida-Projesi-Basin-Bulteni

 

Agrobest Grup olarak 14 Kasım 2014 tarihinde Ulusal ve Yerel Basının da katılacağı Hasad Günü Etkinliğinde yer alacağız. Gelişmeleri internet sitemizden ve basından takip edebilirsiniz.

Kayseri Şeker Fabrikası 3. Şeker Pancarı Hasat Festivali

Firmamızın sponsoru olduğu Kayseri Şeker Fabrikası tarafından düzenlenen 3. Şeker Pancarı Hasat Festivali 19-20 Eylül Tarihlerinde Kayseri’nin Bünyan ve Yeşilhisar ilçelerinde düzenlendi.

Festival açılış töreni Kayseri Şeker Fabrikaları Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin AKAY ve yerel yöneticilerin konuşmaları ile başladı. Çiftçiler ve yöre halkının yoğun ilgi gösterdiği festivalde, standlar gezilerek üreticiler ile şeker pancarı tarımı ile ilgili ürünlerin bir araya gelmesi sağlandı. Akşam düzenlenen konser ve etkinlikler ile güzel bir organizasyona ev sahipliği yapıldı.

Katılımımız ve katkılarımızdan dolayı Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin AKAY Bey bizzat teşekkürlerini ilettiği organizasyonda, Firmamız olarak bizde kendisine teşekkürlerimizi iletirken, standımıza yoğun bir ilgi gösteren tüm çiftçilerimize ve ziyaretçilerimize teşekkürlerimizi sunarız.

Bitki adı

Hastalık/Yabancı ot/Zararlı adı

Biliyorsanız bilimsel ad


"Copyright © - Tüm Hakları Agrobest Grup'a aittir"