Bilinçli ve Çevre Dostu Tarımsal Uygulamaların Ülke Tarımı ve İnsan Sağlığı Açısından Önemi Paneli

T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Bilinçli ve Çevre Dostu Tarımsal Uygulamaların Ülke Tarımı ve İnsan Sağlığı Açısından Önemi Paneli ‘ne Vita Longa® Kapsamında Etkin Mücadele Başlığı Altında Davetliyiz.

Agrobest Grup olarak, bu anlamlı projeye davetlerinden dolayı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonuna teşekkür ederiz.


Uluslararası Satış ve Pazarlama Direktörümüz Hüseyin Günerergin 'in Tarım Türk dergisi Ocak-Şubat sayısı röportajı

Tarım Türk dergisinin Ocak- Şubat sayısında "Uluslararası Satış ve Pazarlama Direktörümüz Hüseyin Günerergin" röportajına yer verilmiştir. Röportaj alt metnine aşağıdan ulaşabilirsiniz. Tüm halkımıza bereketli ve iyi çalışmalar dileriz.


2015 YILI VİTA LONGA ®'NIN YILI OLACAK

Hüseyin Günerergin

Agrobest Grup Uluslararası Satış ve Pazarlama Direktörü

 

Tarım ilaçları sektöründe Türkiye'nin öncü firmalarından biri olan Agrobest Grup, 2014 yılında biyolojik ürünlere yönelik Vita Longa®projesiyle adından söz ettirdi. Agrobest Grup, bu başarılı projesiyle 2015 yılının Ocak ayında Platin Elma Platformundan "Ar-Ge Ödülü" ne layık görüldü. Agrobest Grup Uluslararası Satış ve Pazarlama Direktörü Hüseyin Günerergin, hem tarım sektörü adına hem de Agrobest Grup adına 2014 yılını değerlendirdi.

 

Hüseyin Günerergin, 2014 yılının kendileri için tatminkar bir yıl olduğunu dile getirdi. Günerergin, "2014 yılı bizim için tatminkar bir yıl oldu. Biz hızlı büyüyen bir firmayız. Bu büyümeyi olgunlaştırmak gerekiyordu. Ayaklarımızın daha sağlam yere basması gerekiyordu. Tarım sektöründe, büyüyebilmek çok kolay, fakat büyümeyi koruyabilmek çok zor. Bir anda geriye doğru gidebilirsiniz. İvme çok ters hareket ediyor. O yüzden 2014 yılı, yapmış olduğumuz büyümeyi hazmetme ve olgunlaştırma dönemiydi. Bu amaçla yola çıktık. Ne kadar büyüyebileceğimizi belirledik. En azından döviz kur artışı kadar büyüme bizim için yeterli olur diye düşündük. Eski projeleri geliştirerek devam ettik. Yeni projelerimizin altyapısını daha da güçlendirdik. Böylece hedefimize ulaştık. 2014 yılını yüzde 15 civarı bir büyümeyle kapattık." şeklinde konuştu.

 

"İlaçlarımızın Kalitesi Firmamız Garantisi Altında"

 

Kaliteden ödün vermeyen ve standartları olan bir firma olduklarını söyleyen Günerergin, "Daha önce ürünlerimizin tamamına yakını yurtdışından gelen ürünlerdi. Şu an ürünlerimizin yüzde 99'unu kendimiz üretiyoruz. İlacın içinde ne olduğu bizim garantimiz altında olması gerekiyor. 'Kaliteyi ucuza alın' sloganımızla da bu mesajı vermeye çalıştık. Biz ürünlerimizin kalitesinden eniniz.  Ürünlerimizin kalitesi ve içeriği, Ar-Ge çalışmalarımız ile teminatımız altında. Ürünlerimize yüzde yüz güveniyoruz. Seçimlerimizi ve çalışmalarımızı kalite odaklı sürdürmekteyiz. Karlılığımızın düşmesine karşı kalitemizi sürekli yükseltme kararındayız’’ dedi.

 

Günerergin, 2014 yılında Vita Longa®  Projesi'ne yoğunlaştıklarını belirterek, şöyle devam etti; "Bunun yanında bir de 2014 yılında Vita Longa®  projesiyle de büyümeye ve gelişmeye devam ettik. Bu proje biyolojik ürün portföyü üzerine oluşturulmuş bir proje. Bu projeye yoğunlaştık. Hikâyesini biraz daha genişlettik. Projeyi iki bölüme ayırdık. Safe Protections ve Green Solutions departmanında, niş dediğimiz özel bitki besleme ürünlerini, Türk tarımına kazandırmak için çalışmalarda bulunduk. Bununla ilgili Ar-Ge ekibini destekleyen, pazarlama ekibi kurarak çalışmalarına hız verdik. Bu çalışmalar da ilk meyvesini verdi. Platin Elma Platformundan Ar-Ge Ödülü'nü aldık. Ne mutlu ki, insanlar bu projeyi dikkate almışlar."

 

"Aynı zamanda Vita Longa®  kapsamında hasat sonrası ürünlere yönelik Sency Fresh® isimli ürünümüzü piyasaya sunduk." diyen Günerergin, şöyle devam etti; "Bu sene 'Agrobest Grup kaliteli çözümler sunar' şeklinde sloganımızı daha da iddialaştırdık. Kendimizi bir sonraki jenerasyona hazırlamaya çalışıyoruz. 2015 yılı çok zor geçecek gibi görünüyor. Döviz kuru sürekli dalgalanma halinde ve seçim var. Kontrol edilemeyen rekabetten dolayı sıkıntılar yaşanıyor." Belli başlı kampanyalarla yılı kapatmayı planladıklarını açıklayan Günerergin, yüzde 10 ile yüzde 15 arası büyüme hedeflediklerini dile getirdi. Günerergin,"2015 yılında Vita Longa® projesinin içini daha da doldurarak tanınır hale getirmek istiyoruz. Biz bu ve benzeri projelerin ikinci seviyesi olan olgunluk dönemindeyiz.

 

 2015 zor bir sene olacak, tüm firmaların daha dikkatli olması gerekiyor." şeklinde konuştu.

 

 "Ziraat Mühendisleri Para Yönetimini İyi Bilmeli"

 2014 yılı tarım sektörünü de değerlendiren Günerergin, sektörün ilgililer tarafından çok iyi irdelenmediğini dile getirdi. Günerergin, "Yabancı firmalar Türkiye'ye giriş yapmaya çalışıyor. Fakat ülkemizde biz vadeye dayalı hayali satışlar yapıyoruz. Paranın olmadığı ama para varmış gibi kabul edilen satışlar gerçekleşiyor. Çok ciddi boyutlarda batan komisyoncular ve şirketler var. Sektörün ciddi sıkıntıya düştüğünü görüyoruz." dedi. Günerergin, ziraat mühendislerinin parayı yönetme konusunda bilgi sahibi olmadığını söyleyerek, "Biz ziraat mühendisleri olarak,  parayı nasıl yöneteceğimizi bilmediğimiz ve bununla ilgili eğitimimiz olmadığı için piyasaya zarar vermiş oluyoruz. Paranın ne demek olduğunu bilen, iyi yönetebilen sektör uzmanları olması gerekiyor. Bu konu ciddiye alınmazsa, en ucuzu ben üreteyim, rekabet edeyim mantığıyla hareket edilirse sektör ciddi zarar görmeye devam edecek. Ziraat fakültelerinde bu konu ile ilgili ders konulması gerekiyor. Bu dersler seçmeli ders olabilir." şeklinde konuştu. Çiftçilere, ilaç kullanımı hakkında da öneride bulunan Günerergin, "Üreticiler ilaçları kesinlikle dozunda ve zamanında kullansınlar. Bir ürünü kullanırken, maliyetini hesaplarken sonucunu da göz önüne alsınlar. Doğru seçim yapmadıkları takdirde hem bitkiye hem de maddi durumlarına zarar verirler. Her şişenin sonunda içini suyla doldurup üç kere çalkalayıp bu suyu ilaçlama tankına koymayı kesinlikle ihmal etmesinler. Bu sayede hem ceplerine hem de doğaya katkı sağlamış olacaklardır. En önemlisi aldıkları ilaçların kutularını veya şişelerini tarla etraflarına atmak yerine onları biriktirip toplama noktalarına iletsinler ki çevreye zarar vermesin." şeklinde konuştu.

 

2015 yılı hepimiz için sağlıklı, bereketli, barış dolu bir yıl olsun.

 

Bilgilendirme

Değerli İş Ortaklarımız,

02.12.2013 tarihinde firmamızda “Uluslararası Satış Pazarlama Direktörü” göreviyle işe başlayan Sayın Hüseyin GÜNERERGİN; 14.01.2015 tarihi itibariyle “Genel Müdür Vekili” görevine terfi etmiştir.

 

“Genel Müdür Vekili ve Uluslararası Satış Pazarlama Direktörü” unvanı ile iki görevi birlikte yürütecektir.

 

Sayın Hüseyin GÜNERERGİN ’i tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Platin Elma Ödülleri

Sizlerle Vita Longa projesinin ilk meyvesini almanın gururunu paylaşıyoruz.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının katkılarıyla Platin Elma Derneği tarafından düzenlenen Platin Elma Ödüllerinde Bu yıl “AR-GE Ödülü” kategorisinde; AgroBest Grup  ‘Vita Longa® Projesi’ ile insan ve çevre sağlığına duyarlı tarımsal yöntemlerin kullanılmasına yönelik faaliyetlerinizden dolayı Platin Elma ödülüne layık görmüştür.

Tarımsal alanda en büyük prestij ödülü olma yolunda ilerleyen Platin Elma ödülünü daha da anlamlı kılan ise bizim bu yarışmaya başvurmadan jüri tarafından seçilmemizdir.

Bu ödül bizlerin ne kadar doğru bir yolda ilerlediğimizin ve geliştiğimizin bir göstergesi olarak firma hafızamızda çok özel bir yer alacaktır.

Bu projeye inanan herkese başta yönetim kurulu başkanımız Sayın Faruk EROĞLU’na, bu projeyi hayal edip gerçekleştiren Genel Müdür yardımcımız Sayın Mehmet DEMİRCİ’ye, bu projeye destek veren Agrobest Grup çalışanlarına ve bizleri destekleyen üretici ve iş ortaklarımıza teşekkürlerimizi sunarız.

 

Ödülümüzü, yepyeni bir başlangıcın ilk ödülü olarak tüm Agrobest ailesi adına Sayın Dr. Mehmet Demirci alacaktır.

 

Farklılığımızın farkında olan herkese, emeğinize, inancınıza ve desteğinize teşekkür ederiz.

 

Ödül töreni 10 Ocak 2015 Cumartesi günü saat 21:30 'da yapılacak olup TGRT Haber kanalından canlı yayınlanacaktır.

 


 “Tarım Sektöründe Yeni Eğilimler” konulu 4 ayrı blok forumun gerçekleştirilecektir. 10 Ocak 2015 günü, programı aşağıdaki gibidir.

 

FORUM MODERATÖRLERİ

 Prof Dr. Kenan PEKER – Selçuk Üniversitesi Doğanhisar Meslek Yüksekokulu Müdürü

Prof. Dr. Bahri KARLI – Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölüm Başkanı

Prof. Dr. Cengiz SAYIN – Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölüm Başkanı

Araş. Gör. Deniz Yılmaz – Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri Bölümü

 

ETKİNLİK PROGRAMI

 13:00 Platin Elma Ödülleri Açılış Seremonisi

14:00 1. Forum Oturumu

15:00 2. Forum Oturumu

16:00 3. Forum Oturumu

17:00 4. Forum Oturumu

21:00 Ödül Töreni ( TGRT HABER )

Bitki adı

Hastalık/Yabancı ot/Zararlı adı

Biliyorsanız bilimsel ad


"Copyright © - Tüm Hakları Agrobest Grup'a aittir"