Çivril Örnek Elma Bahçesi Etkinliği

Agrobest Grup, elmada karaleke, elma iç kurdu, kırmızı örümcek ve güneş yanıklığına karşı Denizli’ nin Çivril ilçesine bağlı Emirhisar mahallesi Köşen mevkiiinde üretici Hüseyin Yegit ‘e ait elma bahçesinde etkin çözümlerini içeren ürünlerinin kullanıldığı bahçe günü düzenledi.


Bölgenin önder üreticilerinden Hüseyin Yegit ‘e ait 15 dönümlük elma bahçesinde düzenlenen etkinlikte entegre mücadelenin etkinliğini ön plana çıkaran Agrobest Grup; üreticilere karaleke, elma iç kurdu, kırmızı örümcek ve güneş yanıklığı problemlerinin etkili ve en ekonomik olarak nasıl çözüldüğünü yerinde göstermek amacı ile bu çalışmayı düzenledi.

Projeyi tanıtan Teknik Danışman Ahmet Özdemir; katılımcılara hastalık emareleri görülmeden mücadeleye başlamayı, zararlılarla erken ve etkili bir ekonomik mücadele için yapılması gerekenleri anlattı. İç kurdu ve kırmızı örümcek mücadelesinde kimyasal ürünlerin yanında Entegre mücadele kapsamında Vita Longa® ürünlerinden Nimbecidine® uygulaması ile zararlıların kontrolünün sağlandığını belirtti. Nimbecidine® ile hem kalıntı hem de direnç yönetimi yapabildiklerini belirten Özdemir,  Nimbecidine® uygulanmamış kontrol bahçesine göre zararlılar ile mücadelede büyük başarı yakaladıklarını ve iç kurdu zararının önüne geçildiğini belirtti. Özdemir, düzenlenen bahçe günü ile çiftçimiz için hem en ekonomik hem de zamanında, yüksek dozlar gerektirmeden doğru uygulamalarla nasıl zararlı ve hastalık mücadelesi yapılabileceğini göstermek amacıyla örnek Uygulama Bahçesini kurduklarını belirtirken, iç kurdunda Surrender 5 SG® ve Nimbecidine®,  karalake hastalığı için Koritus®, Applore 25 EC®, Melintos®, Best Forte®, Hostrakol® ürünlerimiz ile Kırmızı örümcek için Bestugan®, Contier®, Efedor Oil® ürünlerimizle başarıya ulaşıldığını ve gerçekten çok ekonomik ve başarılı bir mücadele olduğunu aktardı.

Özdemir; mücadele sırasında Vita Longa® portföyümüzün yeni ürünü Verde Cante® sayesinde Elma güneş yanıklığına karşı geç uygulamayı yapılmasına rağmen üstün bir başarı yakalandığını, zamanında doğru kullanım ile Elma güneş yanıklığının %95 ‘in üzerinde önüne rahatça geçebileceğini belirtti.

Bölgenin önde gelen Elma üreticileri, bayiler, Çivril İlçe Tarım Müdürlüğü, Tarım Kredi Kooperatifi çalışanları, soğuk hava depocuları ve tarım danışmanlarının yoğun ilgi göstererek katılım gösterdiği etkinlikte, tüm katılımcılarımıza teşekkürü borç biliriz.

2016 yılı elma hasadının tüm üreticilerimize ve sektör paydaşlarına hayırlı olmasını temenni ederiz.

Diğer haberlerimiz


"Copyright © - Tüm Hakları Agrobest Grup'a aittir" / Bilgi Toplumu Hizmetleri