8. Neobita Konferansı 2014

Kalitenin araştırma ve geliştirme ile olduğuna inanan firmamız bilimsel çalışmalara desteğini sürdürmekte. 46 ülkeden 217 kişinin katılımıyla Antalya’da gerçekleştirilen 8. NEOBIOTA konferansı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ),  Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı, Mustafa Kemal Üniversitesi, Düzce Üniversitesi ve uluslararası kuruluşların ortaklığıyla gerçekleştirildi. Agrobest Grup olarak bu organizasyonun bir parçası ve destekçisi olmaktan büyük onur duymaktayız.


Avrupalı bilim insanlarının oluşturduğu NEOBIOTA; onbeş yıldır istilâcı yabancı türler konusundaki bilim insanlarını uygulayıcıları ve kısmen karar vericileri ile bir araya getiriyor. Konferans iki yılda bir Avrupa’nın farklı şehirlerinde gerçekleşiyor. Toplantıda genel oturumlarda istilâcı yabancı türlerin geliş yolları, çevre, ekonomi ve sosyal hayata etkileri, hayat düzenleri ve genişleme şekilleri ve nasıl mücadele edileceği üzerine 100’den fazla sözlü, bir o kadar da poster bildiri sunuldu.


Konunun tarım ile ilişkisi üzerinde özel bir bölüm yapıldı. ÇOMÜ’nün geçen yıl dördüncüsüne ev sahipliği yaptığı ESENIAS (Doğu ve Güney Avrupa İstilâcı Yabancı Türler Ağı) konusu üzerine ise özel bir oturum düzenlenerek  bölge meseleleri görüşüldü.


Avrupa Birliği’nin istilâcı yabancı türler yasası (regulation) toplantının öne çıkan konuları arasında yer aldı. İstilâcı türlerin zararlarına, yayılmalarının artmasına dikkat çekilen toplantıda, bilinçlendirme ve farkındalık yaratma konularında özel bir oturum gerçekleştirildi. Toplantıda sunulan bildiriler daha önce ESENIAS çalıştayında olduğu gibi bir kitapta toplanarak herkesin faydalanabileceği bir yayın ortaya çıkarıldı. 

 

http://neobiota2014.org/

http://www.comu.edu.tr/duyurular/detay2.php?id=12094

Diğer haberlerimiz


"Copyright © - Tüm Hakları Agrobest Grup'a aittir" / Bilgi Toplumu Hizmetleri